تقویم و سالنامه

 

تقویم و سالنامه چیست؟ سالنامه از ترکیب دو کلمه «سال» و «نامه» تشکیل شده است. شاید به این دلیل باشد که سالنامه، مجموعه‌ای از نامه هایی است که فرد برای سال می نویسد و یا برعکس. یعنی سال (گذر زمان)، و صاحب سالنامه، نامه‌نگاری‌هایی با یکدیگر ترتیب می‌دهند و به همین دلیل است که برای برخی از مردم، سالنامه یک وسیله کاملاً شخصی محسوب می‌شود.

تقویم و سالنامه

ما انسان ها برای اینکه بتوانیم حساب روزهای زندگی خود را داشته باشیم، باید ایام روزگار را به شکلی تقسیم بندی کنیم.
تقویم زمانی اختراع شد که آدمی برای به یاد آوردن روز های مهم خود احساس نیاز کردند.
به طور مثال به یاد آوردن و ثبت کردن زمان تولد و مرگ ، تعیین زمان معین برای قرارداد ها بین افراد و دولت ها چندی از این علل است.
احتمالا در گذشته دور این کار با شمردن روز ها انجام می شده است اما با تکامل آدمی و آشنایی با علم ستاره شناسی و دیگر علوم تقویم ها به وجود آمدند.
از انواع تقویم و سالنامه می توان به تقویم های میلادی ، شمسی ، قمری و غیره اشاره نمود.

تقویم های میلادی

که تقریبا بیشترین مخاطبان را در سطح دنیا دارند و به عنوان تقویم رسمی بسیاری از کشورها می باشد. تاریخ آن به تولد حضرت مسیح (ع) بر میگردد و خود تاریخ 2021 ساله دارد.

اولین ماه تقویم های میلادی ژانویه است و سایر ماه ها به ترتیب فوریه، مارس، آوریل، مه، ژوئن، ژوئیه، اوت، سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر می باشند.

 


تقویم های هجری قمریتقویم قمری

بیشتر در کشور های مسلمان استفاده می شود و مبدا آن به هجرت پیامبر اکرم (ص) از مکه به مدینه برمی گردد.

اولین ماه تقویم های هجری قمری، محرم است و باقی ماه ها به ترتیب صفر، ربیع الاول، ربیع الثانی، جمادی الاول، جمادی الثانی، رجب، شعبان، رمضان، شوال، ذیقعده و ذیحجه است. تقویم هجری قمری، تقویم دینی در میان مسلمانان جهان است که بسیاری از رویدادها و آیین های اسلامی در این تقویم تعیین شده است.


تقویم شمسی

که اصول پیدایش آن بر اساس گردش زمین به دور خورشید و علم ستاره شناسی می باشد تقریبا کامل ترین و دقیق ترین تقویم می باشد که توسط ایرانیان و یونانیان کشف و اختراع شد.

در تمام تقویم های تولید شده در مجموعه پارت شما میتوانید هر سه تقویم شمسی، میلادی و قمری را به صورت همزمان و در یک صفحه کاملا واضح، داشته باشید.

تقویم شمسی و میلادی و قمری


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *